top of page

בירושלים יוצאים להפגין על הזכות לבטיחות: "מצב הכבישים בירושלים בתי נסבל"

מפגעי בטיחות בכבישים היא בעיה ממנה סובלות לא מעט רשויות, אך בירושלים גוברות התלונות של התושבים. תושבים מתלוננים על סדקים בכבישים, מכסי ביוב לא במקומם ורכבים רבים הנפגעים מהמכשולים.

יו"ר האופוזיציה בעירייה: "מגיע לתושבים איכות חיים אחרת". העירייה מתנצלת


אם לשפוט לפי התמונות והתלונות, מצב הכבישים בירושלים בכי רע. הכבישים בבירה מלאים בבורות ובמהמורות ומהווים מפגע פיזי ובטיחותי לרכבים. בין השכונות בהם נצפו מפגעים בכבישים גם שכונות חרדיות, כמו הר נוף, רמות, רוממה, מרכז העיר ועוד. מצב הכבישים בירושלים בכי רע ולטענת תושבים כמעט ואין כביש ברחבי העיר שאין בו בורות או מפגעים כאלה ואחרים – כולל כבישים שבהם רק לאחרונה הסתיימו תיקונים.

התלונות מגיעות מצד שכונות ומגזרים שונים – חילונים, חרדים, ערבים, נשים וגברים. תושבים מתלוננים מסכימים העובדה שהקור ומזג האוויר הסוער משפיעים לרעה על מצב הכבישים, אך מנגד, במקומות אחרים בארץ היטיבו להתמודד עם פגעי מזג האוויר ונערכו לתקן את התקלות במהרה.

עשרות דיווחים עולים ברשתות החברתיות מצד נהגים על מפגעים שונים עם אינספור תלונות וטענות וצילומים על מצב התשתיות ברחבי העיר, בדגש על בורות וסדקים בכבישים.

בין התלונות שנאספו ושעלו ברשתות החברתיות: "רחוב ישעיהו – בור בכביש גרם לרוכב אופנוע לתאונה"; "נסעתי בבוקר בדרך לעבודה ברחוב יונה, כשפתאום הצמיג הקידמי הימני התפוצץ באמצע הנסיעה כתוצאה מבור בכביש+מכסה ניקוז בולט". ואלה רק חלק מהתלונות.

באחרונה, לאור ריבוי התלונות והטענות של תושבים על מצב הכבישים ועל הנזקים שנגרמים לרכבים בגינן, החליטה סיעת התעוררות, סיעת האופוזיציה במועצת העירייה, להרים את הכפפה, לאגד את תלונות התושבים ולהעבירן לידי מועצת העירייה כדי להוביל לתוכנית עירונית סדורה ומקיפה לטיפול במפגעים.

הצעה לסדר בנושא תעלה בישיבת מועצת העירייה השבוע (רביעי, 30.3), אז צפויה גם הפגנה של פעילים ותושבים כנגד מצב תשתיות התחבורה בעיר.

בהצעה לסדר, שהוגשה על ידי כלל חברי התעוררות, מפורטים הממצאים הקשים שנאספו מרחבי העיר וישנן מספר הצעות ייעול ושיפור. "על מנת לפתור את הבעיה המסוכנת והמדאיגה", נכתב בהצעה לסדר, "יש לגבש תכנית אסטרטגית על מנת לטפל ולתת מענה לבעיה המעיקה בנוגע למצב תשתיות הכבישים, המפגעים, הבורות, הנגישות וההליכתיות בירושלים".


בשיחה עם המקומון הירושלמי "כל העיר" בנושא מפגעי התשתיות והתחבורה אומר יו"ר האופוזיציה ברקוביץ: "תושבי העיר מאבדים זמן יקר מדי יום. התשתיות התחבורתיות הפכו למזעזעות, הכבישים בירושלים מלאים בבורות ומפגעים שהורסים רכוש ומסכנים חיים. אין נגישות להולכי רגל במדרכות, העיר הפכה לאתר בנייה. ככה לא מנהלים בנייה ופיתוח במרקם קיים. ההחלטה לפתוח עשרות אתרי בנייה במקביל ללא פיקוח על העבודות משיקולים פוליטיים מביאה לנזקים משמעותיים. ההשלכות על התושבים רבות, עשרות מתלוננים על פגיעה ברכבים וברכוש, הפגיעה בזמן היא אינסופית. יש כאן פגיעה משמעותית באיכות החיים ונדמה שזה לא מעניין את ראש העירייה שבונה על זיכרון קצר. בעינינו, ראש העירייה מנותק מהתושבים והמצוקות שלהם".


מנגד, הודיעה עיריית ירושלים על הקצאת כחצי מיליארד שקלים לטובת שדרוגי רחובות ומעל ל-100 מיליון שקלים לטובת קרצוף וריבוד כבישי העיר עד סוף שנת 2022. על פי הודעת העירייה, בשנת 2022 ישודרגו בסך הכל למעלה מ-50 רחובות וירובדו מחדש כ-50 כבישים באורך של עשרות קילומטרים ברחבי העיר. עוד צוין כי העבודות הנרחבות לקרצוף וריבוד הכבישים כוללות גם איטום בורות וסדקים שנוצרו בצירי תנועה ברחבי העיר בשל פגעי מזג האוויר, שלגים וסחף.

בעיריית ירושלים, בוחרים שלא להתעלם ולא להתכח למצב הקיים ולגלות הבנה לתחושות התושבים. בהודעה שפור: "הכעס ואי הנחת שמביעים תושבים בירושלים מובנים לנו ואף היו צפויים. על כך אין לנו אלא להביע צער, הבנה והשתתפות ברגשות התושבים. אין זה נוח לנסוע בתוך תוואי של עבודה, כמו גם בכבישים שבהם טרם התבצע שדרוג או ריבוד מחדש. ואולם, לצד אי הנחת, חשוב לנו לומר לתושבי העיר כי כבר בקרוב יחושו הקלה גדולה ובתוך זמן לא ארוך הם יחוו את משמעותה של תוכנית מהפכת התשתיות, התחבורה ושדרוג המרחב הציבורי, בהיקפי ביצוע חסרי תקדים. מהפכה זו מתבצעת לאחר שנים רבות שבהן לא הייתה עשיה רבה בנושא. התוכנית מבוצעת באופן סדור ואחראי לרווחת תושבי העיר ולרווחת הבאים בשעריה. עיריית ירושלים מקדישה מאמצים רבים ומשתדלת לתזמן את העבודות כדי לצמצם ככל שניתן את הפגיעה במשתמשי הדרך ובהולכי הרגל. חלק מהרחובות כבר שודרגו, חלק מהכבישים כבר רובדו, והעבודה על השאר נעשית במרץ ובתכליתיות. בכוונתנו להגיע לכל נקודה שזקוקה לטיפול, ולתקן אותה.


"מאות הפרויקטים ברחבי העיר מבוצעים בכפוף למתן היתרים ואישורים. מטבע הדברים, בביצוע עבודות בהיקפים בסדרי גודל כאלו, מתגלות לעיתים תקלות, שגורמות לאי נוחות בסמוך לאזורי העבודות. העירייה פועלת לעדכן אודות שינויים בהסדרי התנועה באמצעים פיזיים באזור העבודה, באמצעות פרסומים בשכונות ובתקשורת, במטרה ליידע את הציבור. כל התקלות המדווחות לעירייה מטופלות באופן מקצועי, יעיל ומהיר על ידי עיריית ירושלים וצוותי קשרי הקהילה, הנמצאים בקשר רציף ושוטף עם התושבים והעסקים, ופועלים לסייע להם ככל האפשר במהלך תקופת העבודות ואף לאחר מכן. כלל הגורמים הנמצאים בשטח פועלים באופן רציף לשמירה מרבית על ניקיון השטח והבטיחות בו. תנאי מזג אוויר החורפי מעכבים ומקשים על ביצוע עבודות ותיקונים, וטמפרטורות נמוכות מונעות ריבוד אספלט. בימים אלה קצב ביצוע העבודה אף מתגבר.

"חשוב להדגיש כי העבודות בפרויקטים השונים מפוקחות ומלוות כל העת על ידי צוות ניהול הפרויקט ויועצי בטיחות, בכל פרויקט ופרויקט, תוך בקרה שוטפת על מהלכן בכל שלבי הפרויקט. אנו עומדים לרשות הציבור אשר מוזמן לדווח למוקד העירוני 24/7 על כל מפגע הנגרם במסגרת ביצוע העבודות השונות, וזאת במטרה לשמור על בטיחותם של כלל משתמשי הדרך".


רח' שרי ישראל בירושלים. מתוך הפייסבוק של מטה המאבק


20 צפיות

Comments


bottom of page