top of page

מכתב של נתיבות המשפט לח"כים החרדים: פעלו לאכיפת מוגנות תלמידי החינוך החרדי

עודכן: 11 בדצמ׳ 2021

בפנייה מבקשת נתיבות המשפט מנציגי הציבור החרדי, לפעול מול שרת החנוך לאכיפה מלאה ומיידית של מוגנות תלמידי החינוך החרדי. זאת בעקבות דו"ח המבקר לפיו משרד החינוך אינו מחזיק באישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות של עובדי ההוראה החרדים

בעקבות דו"ח מבקר המדינה, ממנו עלה כי משרד החינוך אינו מחזיק במידע בסיסי אודות כ-32 אלף עובדי ההוראה במוסדות החינוך החרדיים ובכלל זה אינו מחזיק באישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות של עובדי ההוראה - נתיבות המשפט פנתה לחברי הכנסת החרדים בדרישה לפעול לאכיפת מוגנות תלמידי החינוך החרדי.


במכתב, הממוען לחברי הכנסת משה גפני, יצחק פינדרוס, ישראל אייכלר, יעקב אשר ואורי מקלב מיהדות התורה, הוזכר דו"ח המבקר, ממנו עלו כאמור נתונים חמורים על היעדר הפיקוח במוסדות החרדיים.


מיותר לציין את חשיבות נושא המוגנות של תלמידים במוסדות החינוך החרדיים, בפרט בתקופה זו, לאחר פרסום פרשיות מסמרות שיער אודות פגיעות מיניות שהתרחשו בציבור החרדי, על ידי לא פחות ממטפלים ועוסקים בתחום ההוראה והחינוך, נכתב בפנייה.


נתיבות המשפט הדגישה, כי במשרד החינוך בחרו להתעלם מפנייתנו ובעקבות זאת הוגשה עתירה מנהלית כנגד המשרד בדרישה למסור את הנתונים העדכניים שלא נמסרו עד כה.


"אין כל סיבה או מניעה לדרישות הדין והוראות משרד החינוך בנושא זה, ואדרבה מדובר באינטרס ראשון במעלה, הן כלפי התלמידים והתלמידות, הן כלפי הוריהם והן כלפי בעלי המוסדות אשר מחויבים לעמוד בדרישות הדין", נכתב בפנייה.


לאור זאת, מבקשת עמותת נתיבות המשפט מחברי הכנסת החרדים, לפעול ללא דיחוי מול שרת החינוך לאכיפה מלאה ומיידית של מוגנות תלמידי החינוך החרדי.


"הציבור החרדי, נושא עיניים אליכם, משרתי ושליחי הציבור החרדי, ובפרט לאמירה חד משמעית ונחרצת לאכיפת מוגנות תלמידי החינוך החרדי שזכאים להגנה המינימלית לפיה, משרד החינוך כגוף רגולטורי יאכוף ויחזיק אישורי משטרה של עובדי הוראה חרדים בדיוק כפי שהוא מחזיק באישורי משטרה של כלל עובדי ההוראה בישראל, להבטחת ההגנה המינימלית על תלמידי החינוך החרדי", נכתב לסיום.


הפניות למשרד החינוך

כזכור, דו"ח מבקר המדינה שעסק בין היתר בסוגיית החינוך החרדי ופורסם כבר לפני למעלה משנה, התריע לראשונה על כך שלמשרד החינוך, אין נתונים על רובם המוחלט של עובדי ההוראה במגזר החרדי.


על פי הדו"ח, למשרד החינוך אין נתונים אודות זהותם של רובם המוחלט של עובדי ההוראה במגזר החרדי (כ-32 אלף עובדים), השכלתם, כישוריהם וכשירותם.


בנוסף, צויין כאמור הפרט החמור ביותר לפיו למשרד לא ידוע האם יש לעובדים אישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות. כמו כן צויין בדו"ח המבקר, כי על למעלה מ-50% מעובדי ההוראה אין תיק עובד הוראה במשרד החינוך.


בעקבות הנתונים החמורים שעלו מן הדו"ח, בנתיבות המשפט פנו למשרד החינוך, בבקשה לקבלת מידע (על פי חוק חופש המידע) בנוגע לפעולות אותן נקט המשרד על מנת להקים ולרשום מאגר מידע על אישורי משטרה עבור עובדי הוראה במגזר החרדי, במוסדות הפועלים תחת רישיון משרד החינוך או מתוקצבים על ידו.בעקבות חוסר המענה לכאורה מצידו של משרד החינוך, מנכ"ל נתיבות המשפט, מוטי לב הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים, עתירה מנהלית בדרישה להורות למשרד החינוך לקיים את הוראות חוק חופש המידע, ולהעביר לעמותה את המידע המבוקש.


"מי ידאג לתלמידי החינוך החרדי", זועק מנכ"ל העמותה בעתירתו לבית המשפט: "עינינו הרואות, כי יתכן למרבה הצער, כי אוכלוסיות מוחלשות, שאינן בהכרח מכירות ויודעות את זכויותיהן מופקרות הלכה למעשה. ומי ידאג להוראות הדין? להגנה המינימלית שדורש החוק כלפי עובדי הוראה? האם הממשלה תדאג לאותם תלמידים? האם שרי הממשלה, סגני השרים, הח"כים החרדים? ראש הערים החרדים?"


"שאלות מצוינות שהתשובות להן מסועפות, מורכבות וראויות לדיון ואולי אף ביקורת ציבורית", ממשיך לב וכותב "מתברר, כי מקומם של פעילים חברתיים וארגונים למען הציבור, הם אלו שעוסקים לא פעם במלאכת הקודש לממש את זכותם של קבוצות מיעוט, אלו אשר אין בכוחם, בידיעתם או באפשרותם לדעת, להכיר ולהשמיע קול במחאה".


"למרבה הצער", מציין בעתירה מנכ"ל העמותה מוטי לב "בשנה האחרונה התפוצצו פרשיות מטלטלות ומצערות, ומי יודע, אם לא ניתן היה למונעם או לצמצמם על ידי אכיפת הוראות הדין. כאמור, הפניה למשרד החינוך במכתב התראה לא נראית כמניבת פרי, אולם הדרך לפעול לקידום הזה הינה בין היתר בבקשת מידע אשר הנתונים בה רלבנטיים לציבור הרחב, לציבור החרדי ולגופי הביקורת, ואף עשויים לשמש כראיה בעתירה מנהלית רלבנטית לגופו של נושא מול משרד החינוך לאכיפת הוראת הדין והגנה על תלמידי החינוך החרדי".


"נוכח הטענות שהוצגו בפירוט בכתב העתירה, מתבקש בית המשפט הנכבד לקבל את העתירה ולהורות למשיבים למסור לעותר לאלתר את נתוני תיקי עובדי ההוראה במוסדות החינוך החרדים, בפירוט נתונים מלאים אודות מספר עובדי הוראה החרדים, מספר תיקי עובדי הוראה הקיימים במשרד החינוך ומספר אישורי משטרה הקיימים בידי משרד החינוך", נכתב לסיום.283 צפיות

コメント


bottom of page