top of page

הגיע הזמן לפעול: הבניה הפיראטית מסכנת אותנו

המקרים האחרונים מחייבים להדק את הפיקוח על הבניה בשכונות החרדיות ולמנוע את האסון הבא. חמירא סכנתא מאיסורא


כשמשפחת לידר עשתה עלייה מבואנוס איירס שבארגנטינה, הם הגיעו לארץ נרגשים, הם הרגישו שהם הגשימו את חלום חייהם: לעלות לארץ הקודש. המסע הסתיים בעיר החרדית בהרי יהודה, הלוא היא ביתר עילית, שם הם בחרו להתיישב ולחיות את חייהם בארץ חמדת אבות.

עכשיו הם לא גרים יותר בין הגויים, הם מתגוררים בין יהודים, רק ביהודים ועוד שומרי תורה ומצוות. כמה שזה עשה להם טוב. עד כדי כך טוב, שכאשר השכנים בקומה מעליהם ביקשו היתר להשתמש בגג שלהם כדי להוציא חדר, הם הסכימו בחפץ לב ונתנו את אישורם בלא חקירה ודרישה והסתמכו על הבטחת השכנים שהכל בסדר והבניה נעשית כחוק וכדת וכדין.

אך מהר מאוד הם התחרטו: עם הגיע ימי החורף, החלו הנזילות והרטיבויות בקירות הבית. מתברר שהבניה של השכנים ממעל נעשתה ללא אישורים וללא פיקוח נדרש והתוצאות בהתאם. בינתיים חלפו מספר שנים ובעיית הרטיבות עדיין לא נפתרה. מדי פעם הילדים בבית חולים וסובלים מדלקות בחורף. אחד הילדים אף חלה בדלקת ריאות חריפה ורק בנס יצא מזה השלום. ולמשפחת לידר לא נותר אלא להצטער על העבר, אך מושיע אין.

וזו רק דוגמה אחת של בניה פיראטית ותוצאותיה. רק לפני שבועות ספורים רצפת בניין מגורים בן 3 קומות שקעה ברחוב הרי"ף בעיר החרדית אלעד סמוך לכניסת השבת, כשהדיירים נאלצו להתפנות בשעה לחוצה זו ולהזדקק למארחים טובי לב. מבדיקות של מומחים נראה כי המקרה הבטיחותי החמור ארע בשל עבודות חפירה שמתבצעות במקום וחלקים של הרצפה והמדרכה שקעו יחד עם הריצוף, מה שהעלה את החשש מסכנה ליציבות המבנה.

מקרה אחר שאירע לאחרונה, התרחש בעיר מודיעין עילית: לוחמי האש שהגיעו כדי לכבות שריפה שפרצה במודיעין עילית הופתעו לגלות במקום יחידת דיור תת קרקעית שנבנתה בניגוד לחוק, בדירה מתגוררים 15 נפשות. הבניה הלא בטיחותית כמעט הביאה לאסון.


אין זה סוד שבערים ובשכונות החרדיות נפוצה בניה שאינה חוקית או שזו מבוצעת ללא פיקוח, דבר המסכן את חייהם של דיירים ומשפחות חרדיות העלולות לשלם בגופם וברכושם במקרה של קריסת המבנה על יושביו כתוצאה מבניה מסוכנת באתר או בקרבת האתר.


המקרים האחרונים מחייבים את הרשויות המקומיות ואת גרמי האכיפה להתעשת ולפעול ביתר שאת למען אכיפה של בניה חוקית ובטוחה ע''פ כללי הבטיחות השונים. כדאי ללמוד מאסון הבניין בפלורידה שהתסיים במספר גבוה של נפגעים, כדי שלא נהיה חלילה מהזועקים ואינם נענים.


אנו בני הציבור החרדי למודים אסונות אשר אירעו כתוצאה מרשלנות וזלזול בכללי הזהירות והבטיחות, כאשר האחרון שהגדיש את הסאה הוא האסון בהר מירון בל''ג בעומר אשתקד, שגרם לרבים בציבור החרדי להבין שלא ניתן להמשיך בהתנהלות מופקרת שמונעת מתאוות בצע או מרצון לעמדת כוח ואינה חסה על חיי אדם.


בידינו הדבר. אם נזעק נגד בניה מסכנת חיים בשכונותינו ולא נירתע, נרגיל את הציבור שבנייה לא חוקית אינה אופציה. וכמאמר חז''ל, חמירתא סכנתא מאיסורא.


33 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page