top of page

זכויות חרדים: מח"ש החליטה לערער על זיכוי של קצין שהיכה נער חרדי

המחלקה לחקירות שוטרים ערערה על החלטת ביהמ''ש לזכות את נצ"מ שימי מרציאנו אשר נחשד בהכאת נער חרדי לפני כשנתיים. בנתיבות המשפט מברכים: "דם חרדים אינו הפקר"


זכויות האזרח החרדי חשובים למח''ש? במחלקה לחקירות שוטרים הודיעו כי החליטו להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לזכות את ניצב משנה שימי מרציאנו מהכאת הנער החרדי במקרה שאירע לפני כשנתיים.


על פי כתב האישום, בקיץ 2020 קצין המשטרה היה אחראי על כוח משטרתי אשר הוזעק לשמור על הסדר בהפגנה שנערכה בשכונות חרדיות בירושלים. במהלך ההפגנה, החל הקצין לרוץ לעבר קבוצת מפגינים, אשר עמדה סמוך אליו, ברחוב שבטי ישראל, ואשר על פי החשד השליכו אבנים לעבר הכוח המשטרתי. קטין בן 13 אשר עמד יחד עם יתר המפגינים במקום, החל לברוח מקצין המשטרה, יחד עם מפגינים אחרים.


הקצין תפס את הקטין, אחז בו ודחף אותו בחוזקה לעבר קיר אבן שמצוי במקום. כתוצאה מכך הוטח הקטין בקיר ונפל ארצה. בשלב זה, בעוד הקצין רוכן מעל הקטין, הצטרפו אליו שני שוטרים נוספים. אז, בעוד הקטין ישוב על הקרקע ושב וצועק "לא עשיתי כלום" - וזאת מבלי להתנגד או לעשות כל פעולה אחרת - סטר לו הקצין בפניו, ללא כל סיבה או הצדק.

בהמשך, הבחין הקצין בקטין נוסף בן 15 אשר אחז בידו טלפון נייד ותיעד בצילום את הובלתו של הקטין בן ה-13 על ידי שוטר אחר. הקצין אחז בצווארון חולצתו, באזור העורף, הדף אותו בחוזקה והפילו ארצה, לעבר שיחים המצויים במקום. כתוצאה מכך נפגע קלות בברכו הימנית.


במח"ש אומרים כי במסגרת הערעור, נטען כי "השימוש בכוח שהופעל כנגד שני הקטינים היה שלא כדין. על פי הודעת הערעור, ברגע שהקטין בן ה-13 נפל לקרקע ונוטרל, ולצידו, מעבר לקצין המשטרה שני שוטרים נוספים- הסתיימה סמכותו של הקצין לעשות שימוש בכוח נגדו. בעניינו של הקטין בן ה-15, נטען כי הוא לא הפריע לעבודת השוטרים אלא עמד וצילם וכי בנסיבות הללו לא הייתה הצדקה לדחוף אותו."

"בהודעת הערעור נכתב כי "המערערת תטען כי בית המשפט קמא שגה – וזאת בכמה וכמה צמתים, בעיקר משפטיים - ובכך סטה באופן בולט מהמדיניות המשפטית המקובלת והראויה. כפועל יוצא, התוצאה אליה הגיע בית המשפט קמא – עת הורה על זיכויו של המשיב משתי העבירות שיוחסו לו, חרף העובדה שלפחות לגבי א' קבע כי רכיבי עבירת התקיפה מתקיימים - משדרת בנסיבות העניין מסר שגוי, וממילא מבלבל, רב משמעי ובלתי מאוזן, המחייב התערבות בו."


"המערערת עותרת במסגרת ערעור זה לא רק לתקן את ששגה בית המשפט קמא אלא גם להציב את הרף הנורמטיבי במקום הראוי לו. לטענת המערערת, הכרעת הדין אינה מתייגת נכונה את חומרת מעשיו של המשיב, ואף יש בה כדי לשדר מסר סלחני וחלילה מסוכן, בנושא רגיש ובעל משמעות חברתית ומשפטית מן המעלה העליונה לא רק לאזרח הפרטי בו מדובר אלא - ויש לומר בעיקר - לציבור כולו."


נצ''מ מרציאנו הגיב באמצעות בא-כוחו של נצ״מ מרציאנו ממשרד עוה״ד ברטל-כהן: "בשיא תקופת הקורונה התקיימה הפרת סדר אלימה וברוטאלי, במסגרתה התמודד כוח משטרתי זעום במשך שעות רבות עם מאות מתפרעים שהבעירו פחים, יידו סלעים, השליכו בקבוקים, התנכלו לבני-מיעוטים וחסמו צירי תנועה מרכזיים."


"אגב כך, נצ״מ מרציאנו ביצע מעצר כדין של אדם שנחשד ביידוי אבנים אל עבר השוטרים. בשולי המעצר, נצ״מ מרציאנו שלח ידו אל עבר הנער, מתוך שיקול דעת מוטעה. נצ״מ מרציאנו מיהר ליטול אחריות על מעשהו השגוי ודיווח על כך. במשפטו - הודה במעשה. לאחר זיכויו - ביקש להיפגש עם הנער וביקש את סליחתו".


"לא בכדי קבע בית משפט השלום שעל-פי הנחיותיה של מח״ש והמדיניות הנוהגת במקרים אלו, ראוי היה לנתב את עניינו של נצ״מ מרציאנו לבחינה משמעתית. ביודעה שכך הדבר, ביקשה מח״ש ״לעבות״ את האישום ולייחס לנצ״מ מרציאנו התנהלות פלילית בשל פעולות אכיפה לגיטימיות ומתבקשות. אין אלא להצטער שבכסות של ערעור משפטי, מח״ש משיגה על קביעות עובדתיות חד-משמעיות. ולאחר מכן הציבור תוהה - מדוע המשטרה לא פועלת בנחישות כלפי מפרי סדר?"


מוטי כהן, מנכ''ל 'נתיבות המשפט', הפועלת לזכויות האזרח החרדי מסר בתגובה: "החלטת המחלקה לחקירת שוטרים לערער על זכויו של נציג החוק שסרח והכה נער חרדי על לא עוול בכפו מוכיחה כי אסור ולא ניתן לעבור בשתיקה על פגיעה בזכויות אזרח ישראלי, רק בשל מראה החרדי. דם חרדים אינו הפקר".


22 צפיות

Comments


bottom of page