top of page

המורה דיווח שהמנהל פוגע מינית בתלמידים? נפטר את המורה

עודכן: 11 בדצמ׳ 2021

מטאטאים מתחת לשטיח: במקום לדווח למשטרה על חשדות לפגיעה מינית מצד המנהל כלפי תלמידים במוסד, בהנהלה הרוחנית בחרו לדרוש מהמורים ולאחר שאלה המשיכו לפעול, הם פוטרו לאלתר. בנתיבות המשפט מתריעים: משרד החינוך לא מחזיק באישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות של עובדי הוראהמי יגן על הילדים החרדים? לאחר חשיפת נתיבות המשפט כי משרד החינוך אינו מחזיק באישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות של מורים במוסדות החינוך החרדים, בערוץ 13 מתפרסם כי מורה בתלמוד תורה אשר החליט לדווח כי המנהל פוגע בתלמידים - פוטר מתפקידו ואילו המנהל ממשיך לנהל את המוסד החינוכי ועשרות תלמידי המוסד, חשופים לחלוטין.

ד', ששימש כמורה בתלמוד תורה חרדי, סיפר לערוץ 13 כי הוא ומורה נוסף בתלמוד התורה, פוטרו לאחר שחשפו כי מנהל המוסד החינוכי פוגע מינית בתלמידיו.


הוא סיפר כי הכל החל לפני כמעט שנתיים, הוא הוציא תלמיד למסדרון ולאחר מכן התקשרה אליו אימו של התלמיד וסיפרה בזעם שראתה את מנהל החיידר מנשק את הילד. הוא סיפר כי חטף הלם וזה הדליק אצלו נורה אדומה.

"התחלתי לעקוב, ומכל מקום התחילו להגיע אלי עוד ועוד עדויות", סיפר. בהמשך, הוא שוחח עם על כך עם מורה נוסף במוסד, שסיפר לו ששמע כי אותו מנהל עשה מעשים דומים גם בתלמוד תורה אחר, שבו עבד.


ד' מספר כי הוא החליט להתקשר למפקח בתלמוד התורה הקודם שבו עבד המנהל, על מנת לברר האם זה נכון.

המפקח סיפר שאכן קיבל עדויות כאלו ואחרות וקרא לאותו מנהל לשיחה. "הוא נבהל, החוויר ואמר "זה לא נכון, זה לא נכון", סיפר המפקח. המפקח מצידו התעקש ואמר כי זה מה שילדים במוסד החינוכי סיפרו להוריהם, "ואז המנהל החליט לעזוב", סיפר המפקח לד'.

בהמשך, פנה ד' להנהלה הרוחנית של תלמוד התורה, שמורכבת משלושה רבנים שמפקחים על המוסד ושיתף אותם בטענות. הם מצידם הבטיחו לטפל.

"יום אחד אני רואה אותו שם יד על כתף של ילד ולאט לאט היד יורדת למקום שהוא לא אמור לגעת. סיפרתי להם שזה ממשיך וביקשתי "תגנו עלי מפניו", סיפר ד'.


מאוחר יותר התברר שלא רק שההנהלה לא בדקה את הטענות, אלא שהמנהל עודכן בטענות נגדו. "ואז הוא קורא לי ומתחיל להתפרץ עלי, "תגיד לי מי השמות של ההורים. אומרים עלי שאני כזה, אני סתם טיפוס חמים". התברר לי שאחד מאנשי ההנהלה הרוחנית אמר לו שאני התלוננתי", המשיך ד'.


"במקביל, אני נקרא להנהלה הרוחנית ומתבקש לשתוק או ש'ניפרד כידידים'".

בהמשך "תלמיד שיתף את המורה נ' שהמנהל פגע בו. המורה אומר לי "תשמע, זהו זה נגמר, ילד פתח את הפה. בא אלי כולו סוער ובוכה "המנהל הזה משוגע". דיב

רתי עם ההורים, תעשה לי טובה תתקשר ותגיד גם אתה שאתה יודע דברים ושישמרו על הילד", סיפר ד' את ששמע מנ'.

וכאן, מספר ד', הגיע הפיצוץ הגדול. לאחר ששני המורים - ד' ונ' סיפרו להורי התלמיד את שידוע להם, בהנהלת המוסד החינוכי הוחלט לפטר אותם. "ביום האחרון לשנת הלימודים אני מקבל מכתב שימוע לפני פיטורין".

בשימוע, מפקח המוסד טען בפני ד' כי אסור היה לו לחקור את הילד בעניינים של צניעות ואלו הטענות נגדו, בגינן רוצים לפטרו.

ד': "חשבתי הרבה לפני שדיברתי, לדעתי אתם גם עושים נגד החוק. אתם הייתם צריכים לדווח".

מפקח: "אבל מה זה העסק שלך? אז יש לך הרגשה שהוא כזה…"

ד': "אין לי לי הרגשה, אני ראיתי".


גם בשימוע של נ', המורה השני - הוטחו בו האשמות על התערבותו בסיפור.

שבוע לפני תחילת שנת הלימודים - שניהם מקבלים מכתבי פיטורין, נ' פונה לבית הדין לעבודה ומפרט את הסיבה שבגינה פוטר. בהליך זריז, המוסד מבקש הסכם פשרה ונותן לנ' פיצוי בסך 116 אלף שקלים. במקביל, ד' מקבל פיצוי של 12 משכורות.

והמנהל, שיתכן שפוגע בתלמידים? עדיין מנהל מוסד חינוכי בו לומדים עשרות ילדים.


מנהל המוסד מסר בתגובה לפרסום בחדשות 13, כי "המורים פוטרו לאחר שחקרו תלמיד באופן בלתי חוקי. בכל פעם שהם פנו להנהלה הרוחנית בטענות שונות נאמר להם מפורשות שהם יכולים לגשת למשטרה עם המידע שברשותם".

במשרד החינוך מסרו כי הם "רואים בפגיעות מיניות חציה של קו אדום. מרגע שהובא המידע אודות המקרה ובהתאם לחובת הדיווח הנהה המפקח את עובד ההוראה להגיש תלונה במשטרה".


כזכור, עמותת נתיבות המשפט חשפה כי משרד החינוך לא מחזיק באישורי משטרה על היעדר עבירות פליליות של עובדי הוראה המגזר החרדי. בנוסף למשרד כמעט ואין מידע אודות עובדי ההוראה במגזר, ובכלל זה אודות, כישוריהם, הכשרתם ופרטיהם. מי יגן על תלמידי מוסדות החינוך החרדי? מי ידאג לזכותם הבסיסית לביטחון?

מה אפשר לעשות?

בדקו האם ילדכם לומד במוסד חינוכי 'בטוח',

וודאו שהנהלת המוסד מחזיקה באישורי משטרה על היעדר עבירות של עובדי המוסד. למען ילדכם.


41 צפיות

Comments


bottom of page