top of page

חבר מועצת העיר ב"ב יעקב וידר: "הגיע הזמן שהתושבים יקבעו את הנושאים הראויים לביקורת בעירייה"

בראיון לאתר נתיבות המשפט מספר חבר מועצת העיר בני ברק יעקב וידר על היוזמה המבורכת אותה הוא מוביל: "לראשונה תושבי העיר יקבעו אלו כשלים עירוניים מבקרת העירייה תבדוק, אלפי תושבים כבר הצביעו". ומהם הנושאים שנבחרו לוועדת הביקורת בעיר?


מתברר שבני ברק יכולה גם לשמש דוגמה חיובית בכל הקשור לניהול תקין, חוק, סדר והוגנות. ביוזמת יעקב וידר, חבר מועצת העיר בני ברק ויו"ר ועדת הביקורת העירונית, תושבי בני ברק התבקשו לבחור אלו נושאים מבקרת העירייה תהיה מחוייבת לבדוק ולחקור באופן יסודי, ואף לפרסם את הממצאים בדו"ח מפורט.


החוק קובע כי ועדת הביקורת העירונית רשאית לקבוע שני נושאים אותם מבקרת העירייה תהיה חייבת לבדוק. יו"ר הוועדה, יעקב וידר, הודיע כי בכוונתו לכנס את הוועדה כבר השבוע ולעלות את שני הנושאים שיזכו לתמיכה הציבורית הרחבה ביותר.


בפרסום לתושבי העיר כתב וידר, כי "עד היום העסקנים בחרו בחשאי נושאים זניחים לביקורת והמשיכו בחגיגות הבזבוזים, אבל במשמרת שלי כיו"ר ועדת הביקורת את הנושאים לא הם יבחרו - אלא התושבים".


"אף פעם לא התקיימה בעיר אופוזיציה אמיתית"

בראיון לאתר של נתיבות המשפט מסביר יעקב וידר את הרקע ליוזמה הזו, אותה הוא רואה כחיונית ונחוצה מאוד לעיר: "בני ברק זו מאוד ייחודית והיא לא שדומה לשום עיר בארץ, מסיבה פשוטה: התרכובת של הנציגים בעירייה היתה כל השנים די הומוגנית ואף פעם לא התקיימה בעיר אופוזיציה אמיתית. היא אפילו אינה דומה לערים חרדיות כמו אלעד או ביתר עילית, שם קיימת אופוזיציה פעילה נגד הנהלת העירייה במגוון נושאים המעסיקים את תושבי העיר. אפילו סיעת 'עץ' שהם לכאורה אופוזיציה לעירייה, אינם עוסקים בנושאים מהותיים והמאבקים שלהם נקודתיים בנושאים צרים ומתמקדים במה שחשוב למוסדות ולקהילות שלהם ולא בנושאים הנוגעים לרווחת כלל תושבי העיר. כך שביקורת פנימית נגד העירייה אינה דבר מובן מאליו כלל בעיר כמו בני ברק".


וידר מציין נקודה נוספת, המדגישה את האתגר הגדול בכל הנוגע למנהל תקין בעיר. "צריך להבין, בניגוד למה שניתן לחשוב, בני ברק היא עירייה מאוד עשירה, יש לה אזורי מסחר גדולים בדומה לרוב ערי המרכז, ולעומת זאת ההוצאות שלה קטנות יחסית לערים אחרות. ואם לא די בזאת, העירייה מקבלת תקציבים נדיבים מהמדינה בדמות 'מענקי איזון', זאת בגלל המצב הסוציו אקונומי הנמוך של תושבי העיר שעומד בניגוד גמור למצב של קופת העירייה. ובכל זאת, העיר בני ברק נראית כמו אחת הערים המוזנחות בארץ, עם ליקויים רבים בתשתיות ובנראות של העיר, בלי שום פרופורציה למצב הכלכלי שלה".


אז לאן הולך כל הכסף של העירייה?

"במשך עשרות שנים פרנסי העיר עשו ככל העולה על רוחם עם תקציבי העירייה בלי שום בקרה, עכשיו אנחנו בסיעת הליכוד במועצת העיר מנסים לשנות. מאז שנבחרתי ליו''ר ועדת הביקורת אני מנסה לשנות ולאתגר את המערכת למרות שאני אחד מול כולם".


כיצד זה בא לידי ביטוי בוועד הביקורת של העירייה?

"אם תסתכל אחורה, ועדת הביקורת עסקה עד כה בנושאים זניחים מאוד שנוחים לעסקנים ואינם מאתגרים את המערכת. מאז שנכנסתי לתפקיד הבאתי יוזמה שתושבי העיר הם אלה שיבחרו את הנושאים שיעסיקו את ועדת הביקורת. בהקשר זה חשוב לציין שעיריית בני ברק עומדת בראש הרשימה הלא מחמיאה של מספר תלונות תושבים נגד העירייה, כך שאין ספק שיש הרבה עבודה לעשות כדי לתקן. כשלי יש יכולת לתת מענה לציבור אני עושה את זה בתחומים בהם יש לי השפעה".


מלבד החידוש המרענן במהלך שמוביל וידר ויקדם את השקיפות בעירייה, הדבר יאפשר הצצה מעניינת לנושאים שמעסיקים את תושבי בני ברק. בין הנושאים שהתושבים התבקשו לבחור מתוכם, באמצעות שליחת הודעות SMS היו - התלונות על שוחד ומעטפות, ההזנחה של התשתיות בעיר, שימוש פסול בקרקעות הציבוריות, סגירת רחוב יהודה הנשיא משיקולים זרים, שימוש פסול בכספי ציבור, אפליה במוסדות חינוך, מניעת הקמת מוסדות ממ"ח, העלמות מתקני ספורט למרות התקצוב הממשלתי, היותה של העיר מהמלוכלכות ביותר בישראל, בירוקרטיה עירונית ובדיקת אלפי עובדי העירייה העלומים.


"קיבלנו אלפי הודעות SMS של מצביעים מבין תושבי העיר", מספר וידר, שני הנושאים העיקריים שנבחרו הם חשד לעבירות שוחד בתחום הבניה. והנושא השני קשור לתשתיות הלקויות בשכונות רבות, כולל שכונות בהן אין לא כבישים ולא מדרכות".


לוידר חשוב לציין שהוא לא פועל לבד וכי תושבי העיר עומדים מאחוריו: "מרבית תושבי העיר תומכים במהלכים שלי לשיפור העיר. אני נמצא בשטח ואני מרגיש את התמיכה הרבה של תושבי העיר. אני מקבל הודעות תמיכה רבות מאוד מקרב תושבי העיר, הם יודעים שהבחירה שלי למועצת העיר תלויה ישירות בביצועים שלי למען הציבור והבחירה שלי אינה בטוחה ואינ אוטמטית ה בדומה לאלה שנבחרו בידי העסקנים".


74 צפיות

Comments


bottom of page